петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 63

Ѓул се откажа од кандидатурата за претседател на Турција

Турскиот претседател Абдула Ѓул изјавил дека нема да биде кандидат на претседателските избори кои ќе се одржат во земјата на 10-ти август.

abdullah-gul-turkey-president

Последни вести

Турскиот претседател Абдула Ѓул изјавил дека нема да биде кандидат на претседателските избори кои ќе се одржат во земјата на 10-ти август.

„Јас нема да се кандидирам. За тоа и пред локалните избори на 30-ти март разговарав со претседателот на Партијата за правда и развој Реџеп Ердоган“, рекол тој.

Ѓул функцијата на претседател ја обавува од 2007 година и ќе биде последнит кој го избрал парламентот на Турција.

Според Изборниот законик на Врховната изборна комисија на Турција, вчера отпочнал процесот на предавање на барањата за кандидатура кој ќе трае до 3-ти јули. Барањето за кандидатура се предава  на претседателот на парламентот или директно на Изборната комисија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести