четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Ѓул загуби голем број приврзаници од социјалните мрежи

abdula gul

Поврзани вести

Турскиот претседател Абдула Ѓул загуби 80 илјади следбеници на социјалната мрежа „Твитер“, откако го потпиша законот што ја ограничува слободата на интернетот, пренесе „АФП“.

Шефот на државата, кој е силно активен на социјалните мрежи, овчера објави дека ќе стави потпис под контроверзниот текст. Оттогаш беше преземена кампања за повлекување на поддржувачите на претседателот, во рамките на која Ѓул изгуби 80 илјади следбеници од „Твитер“.

Претходно Ѓул изјави дека ќе го одобри законот, бидејќи добил уверување од Владата дека ќе бидат прифатени повеќе амандмани по спорните точки.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести