среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Ѓуриќ: Ќе се гради урбан центар за повратници oд Косово

Marko-Djuric-527x320

Последни вести

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ изјави синоќа дека очекува во оваа година да биде изграден првиот урбан центар за повратници и дека фактот дека преку 200.000 луѓе од Косово се раселени е исклучителна неправда, објави МИА.

Во интервју за ТВ Мост од Звечан, тој рече дека враќањето на раселените на Косово е најголем неуспех на процесот на нормализација на ситуацијата на Косово и  фактот дека 247 илјади луѓе и понатаму се интерно раселени, е „исклучителна неправда“.

Ѓуриќ вели дека Владата на Србија очекува дека процесот за враќање на раселените ќе резултира со изградба на првиот мал урбан центар за повратници во 2015 година.

Најчитани вести