недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Ѓуровски: Луксембург мора да биде нападнат

бошко

Поврзани вести

По поразот од Шпанија на премиерниот натпревар во квалификациите, за македонската репрезентација нема друга алтернатива освен победа на натпреварот против Луксембург, утре од 20:45 часот на националната арена „Филип Втори“.

Токму тоа го потенцираше и селекторот Бошко Ѓуровски кој, како што нагласи на денешната прес-конференција, целокупните подготовки пред овој дуел биле да се нападне голот на Луксембург што е можно повеќе.

„Добро е што немаме никаков проблем со повредите и ќе може да сметаме на сите повикани фудбалери. Во модерниот фудбал нема лесни противници, па затоа максимално сериозно му пристапуваме на натпреварот со Луксембург кој воопшто не е наивен противник и знае да биде многу опасен преку контра нападите. Но, ние целиме кон победа, и јасно е дека дали ќе стигнеме до неа зависи само од нас самите. Согласно извршените анализи пред мечот потребно ни е најмалку посед на топка од околу 60%, 7 до 10 корнери за време на мечот, постојани атаци преку крилните позиции и ако против Шпанија имавме 9 шута кон противничкиот гол сега ќе мора да имаме од 12 до 15. Ова се параметрите кои ќе треба да ги исполниме за да дојдеме до посакуваните три бода. Офанзивата е наша определба, но секако концентрација и сигурноста во одбраната ќе бидат неопходни“ – истакна Ѓуровски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести