недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Главниот карикатурист на „Шарли ебдо“ веќе нема да црта карикатури на Мухамед

lusss

Последни вести

Главниот карикатурист на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ изјави дека повеќе нема да црта карикатури на пророкот Мухамед, пренесува АФП.

– Нема повеќе да го цртам ликот на Мухамед. Тоа повеќе не ме интересира, изјавил Лус.

Меѓу настраданите во нападот на неделникот на 7-ми јануари годинава беше и главниот уредник Стефан Шарбоне, како и тројца карикатуристи познати во цела Франција како Кабл, Тинјус и Волински. Напаѓачите за време на нападот викале „Алах е голем“ и „Го одмаздивме пророкот“, а биле вооружени и со ракетен фрлач.

Целата свет се крена по нападот и се солидаризираше со сатиричниот весник за време на повеќедневните демонстрации кога политичарите и граѓаните носеле транспаренти на кои пишуваше „Сите сме Чарли“.

Најчитани вести