петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

„Глобал Пост“: ЕУ комесар ја притиска македонската опозиција да престане со бојкот на парламентот

han

Последни вести

Комесар на Европската унија, кој во вторникот беше во посета на Македонија, повика опозициската партија да престане со бојкот на парламентот, каде целосно треба да ги извршува своите обврски и да ги решава политичките проблеми, објавува американскиот „Глобал Пост“, пренесува Нетпрес.

– Мојот став, но и ставот на Европската унија е дека сите политички партии треба да ја насочат својата дебата во парламентот, никао надвор од него. Тука сум за да најдам излез од моментната политичка ситуација. Опозицијата треба да се врати во парламентот, и да ги решава сите политички прашања таму, изјави Јоханес Хан, еврокомесар за добрососедство и преговори за проширување.

„Глобал Пост“ пишува дека опозицискиот Социјал-Демократски сојуз на Македонија (СДСМ), го бојкотира парламентот по изборите во април, лани, обвинувајќи ја владејачката партија дека победила со нерегуларности.

На линија на успехот на преговорите, кој го остварија претставниците на Европарламентот, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, во Албанија, каде опозициската Демократска партија се врати парламентот во Тирана, Европскиот парламент сега се обидува да асистира во убедување на македонската опозиција за нејзино враќање во собранието, се вели во објавениот текст.

– Побарав од претставниците на најголемите политички партии во Европарламентот да направиме слични напори, како оние во Албанија, каде преставниците на ЕП, Кукан и Флекенштајн, асистираа во креирање на договор кој ги врати пратениците на опозицијата во парламентот, изјави Хан.

Во однос на интеграцијата на Македонија во ЕУ, комесарот Хан разговарал со Фатмир Бесими, македонскиот вицепремиер задолжен за европски интеграции. Тие дискутирале за пристапниот дијалог на високо ниво, кој беше промовиран во 2012 година од страна на Штефан Филе, тогашниот комесарот за проширување на ЕУ.

Најчитани вести