понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Глувци херои спасуваат луѓе од мини

119273071

Поврзани вести

Глувци херои ги спасуваат луѓето од мини во Танзанија во последните неколку години.

Ова се покажа како успешен рецепт.

Глувците се совршени кандидати за отстранување на мините, затоа што имаат одлични сетила, а бидејќи живеат во Африка, имуни се на тропски болести. Најдобро од се е што имаат идеална тежина – полесни се од десет килограми колку што е неопоходно мината да се активира.

За разлика од кучињата, на глувците не им е здодевно на оваа работа и не се врзуваат за тренерот. Поради тоа работата со отстранувањето на мините полесно се извршува со глувци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести