сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Гневни струмичани нападнале полицајци

Возачот прво застанал, а потоа тргнал со возилото, при што удрил еден од полициските службеници во пределот на левата нога.

policajci

Поврзани вести

Двајца полицајци кои само си ја вршеле должноста биле нападнати од струмичани кои го кршеле законот.

Според информациите од Министерстовото за внатрешни работи, вчера околу 14 часот во Струмица, на улицата Климент Охридск, при вршење редовна работа, двајца  полицајци сопреле автомобил „Опел Астра“ без регистарски броеви, управувано од Ш.С. , каде сопатник бил Е.А.

Возачот прво застанал, а потоа тргнал со возилото, при што удрил еден од полициските службеници во пределот на левата нога.

Полицајците се упатиле по патничкото возило при што го  стигнале на улицата Антон Попов, а лицата излегле од возилото и почнале да бегаат.

Едниот полициски службеник го фатил Ш.С., додека вториот го фатил сопатникот.

Веднаш потоа излегле поголема група жители од маалото кои го нападнале полицискиот службеник удирајќи го со тупаници, а Е.А. успеал да побегне.

За кратко време стигнало и засилување и ситуацијата е ставена под контрола, при што двете лица од возилото се приведени во СВР-Струмица.

 

Двајцата униформирани полициски службеници се здобиле со телесни повреди, констатирани во медицинскиот центар – Струмица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести