сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Го напиле и му подметнале договор за долг

vino-pienje-1

Последни вести

Кривична пријава е поднесена против В.С.(46) од Битола и К.М.(41) од Прилеп поради постоење на основано сомнение дека сториле кривични дела „измама“ и “измама при работење со хартии од вредност или удели“.

Првопријавениот како основач на правното лице „Електро Техникон„ ДООЕЛ-Битола, со блокирана сметка заради неисплатени обврски кон УЈП за даночен долг и ДДВ во договор со второпријавениот, искористувајќи ја здравствената состојба на лице од Прилеп. Оштетеното лице,  под дејство на алкохол го довеле во заблуда, за да потпише Договор за пренос на удел и друга пропратна документација за промена на седиште на фирма, управители сл. кај нотар во Прилеп, со што оштетениот станал должник на парични средства за ДДВ и данок од добивка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести