понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Годишно низ Србија поминуваат и по 350 тони хероин

На годишно ниво во Србија транзираат околу 350 тони хероин, од кои дел останува во земјата

droga

Поврзани вести

Во Србија на годишно ниво само на хероин и синтетички дроги се трошат околу 185 милиони евра, а се проценува дека околу 350 тони хероин годишно поминуваат низ Србија.

Од наведената количина хероин околу половина тон годишно завршува на улиците, а дел се пренесува и продава во Босна и Херцеговина и Црна Гора, велат за српски „Блиц“ во Меѓународниот одбор за контрола на наркотици во Виена.

Во тоа тело на Обединетите нации наведуваат дека низ Србија, поради нејзината поволна локација, поминува толкава количина на дрога, која од Турција, Албанија и Авганистан доаѓа во западна Европа.

Според евиденцијата на Меѓународниот одбор, во Србија има регистрирано околу 150.000 регистрирани корисници на дрога.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести