среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ѓоковиќ се запиша во Гинисовата книга на рекорди

gjokovik

Последни вести

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ официјално се запиша во Гинисовата книга на рекорди.

Освен што доминира со светскиот тенис, Ѓоковиќ држи и два рекорда.

Во најновото издание на Гинисовата книга на рекорди има голем број спортисти, а првиот светски рекет го држи рекордот со најмногу победи на Отвореното првенство на Австралија и најдолг финален натпревар на Гренд Слем турнирите во историјата на тенисот.

Ѓоковиќ досега го има освоено пет пати Аустралиан опен (2008, 2011, 2012, 2013, 2015), а во финалето на истиот турнир во Мелбурн во 2012 година го победи Шпанецот Рафаел Надал со 3:2 во сетови (5:7, 6:4, 6:2, 6:7, 7:5) по рекордни пет часа и 33 минути игра.

Најчитани вести