Спорт

Ѓоковиќ ќе му се извини на девојчето што собира топчиња

Ѓоковиќ ќе му се извини на девојчето што собира топчиња

Новак Ѓоковиќ вчера попладне го доигра својот осминафинален натпревар со Кевин Андерсон кој траеше два дена, но покрај победата во петтиот одлучувачки сет со 7:5, британските медиуми на големо го издвојуваат, а воедно го осудуваат потегот од петтиот гејм кога српскиот тенисер и се развика на едно од девојчињата кои собираат топчиња.

Светскиот рекет број еден загуби еден поен при резултат 30:15 за него, а очигледно исфрустриран од тоа како се одвиваше тој гејм, гласно се развика кон едно од девојчињата, за што беше исвиркан и од страна на присутните гледачи во трибините.

По мечот, Ѓоковиќ не можеше да го избегне ова прашање на прес-конференција, а слично како и во Мајами (кога преплаши едно момче), Србинот и овој пат порача дека гласниот крик не бил наменет за девојчето кое собира топчиња.

“Навистина ми е жал. Тоа не беше наменето за неа. Можеби се преплаши од моето вриштење, но тоа е така само поради тоа што беше навистина блиску до мене. Ветувам само едно. Со сигурност ќе се обидам да и се извинам, не сакав да направам нешто лошо”, истакнал Ноле кој во слична ваква ситуација се најде и на Мастерс турнирот во Мајами на финалниот меч против Енди Мари.