среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 42

Голдман Сакс купува 30 отсто од турско пристаниште

Американската инвестициона банка „Годман Сакс“ купува 30 отсто од капиталот на турското пристаниште Петлим.

33726210853ccfbea33e95000310523_640x413

Последни вести

Американската инвестициона банка „Годман Сакс“ купува 30 отсто од капиталот на турското пристаниште Петлим.

Прелиминиарниот споразум е потпишан со турската филијала на азербејџанската нафтена компанија Сокар, а вредноста на транскацијата е 250 милиони долари, пренела АФП.

Пристаниптето Петлим го експлатира турскио петрохемиски гигант Петким.

Договорот за купопродажба е од ова пристаниште да се направи најголемо пристанипте во егејскиот регион.

Азербејџанската државна нафтена компанија Сокар до 2018 година ќе стане најголемиот странски инвеститор во Турција, бидејќи планира дотогаш во оваа земја да инвестира вкупно 17 милијарди долари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести