петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 31

Голем интерес на конкурсот за пилоти, пријавени и 14 девојки

mak helikopter

Последни вести

Началникот на хеликоптерската единица во Министерството за внатрешни работи, Сашо Мојсов во интервју за утринската програма на МРТ вели дека бројот на заинтересирани кандидати за пилоти секојдневно расте.

Досега пријавени се 184 кандидати од кои 14 се жени. Крајниот рок е за две недели, а сите заинтересирани апликациите мое да ги достават по електронски пат, во Секторите за внатрешни работи или во полициски станици Гази Баба, Бит Пазар и Карпош.

Кандидатите не треба да бидат постари од 25 години доколку конкурираат со средно и до 30 години со високо образование, а неопходно е одлично познавање на англискиот јазик.

Оние 12 кои ќе ги поминат сите претходни тестирања и проверки ќе имаат 19-месечна обука.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести