петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Голем интерес за градење викендички на Пониква

ponikvааа500

Поврзани вести

На 17. јавно надавање продадени се петте понудени парцели за изградба на викенд куќички во Спортско рекреативниот центар Пониква на Осоговските планини. Продажбата е извршена по цена од 200 до 250 денари за метар квадратен со површина од 530 до 750 метри квадратни.

Интересот за градба на викендички и објекти за сместување во комерцијална намена е мошне голем. Пониква е интересна за инвеститорите од сите краеви на Македонија па дури и од странство. Со општина Пробиштип правиме напори да ги урбанизираме останатите делови од рекреативниот центар Пониква и со обезбедената инфраструктура да ги понудиме за продажба, изјави градоначалник на општина Кочани Ратко Димитровски.

За разлика од парцелите на Пониква, во повеке делови на градот за продажва се понудени 16 плаца од кои се продадени седум. Сепак, велат од Општината, интересот на граѓаните за индивидуална станбена изградба во Кочани е на задоволително ниво.

МИА

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести