петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Голем интерес за земјоделски субвенции во Пелагонија

Интересот на земјоделците од пелагонискиот регион за субвенционирање на производството е огромен, но најважно од се е тие да ги запазат роковите за поднесување на барањата, соопшти Илија Србиновски, раководителот на подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Битола.

goveda

Поврзани вести

Интересот на земјоделците од пелагонискиот регион за субвенционирање на производството е огромен, но најважно од се е тие да ги запазат роковите за поднесување на барањата, соопшти Илија Србиновски, раководителот на подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Битола.

„Рокот за пријавување е до 31 мај, а земјоделите треба барањата да ги достават до подрачните единица каде го имаат регистрирано своето земјиште. Одгледувачите на говеда, пчели, кози и овци, пред поднесувањето на барањето за субвенционирање треба, доколку има промени, да ја ажурираат состојбата на стоката во ветеринарното друштво со кое склучиле договор“, рече Србиновски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести