четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Голем пожар на Крит

pozar

Поврзани вести

Шумскиот пожар што избувна вчера попладне во областа Ласити на Крит, претпладнево се уште гори.

Пожарот доцна синоќа бил ставен под контрола, но подоцна се разгорел поради силните ветрови кои дуваат во областа. Огнената стихија засега не претставува закана за населени места, јави дописникот на МИА од Атина.

Во гаснењето на пожарот учествуваат 20 противпожарни вoзила, 46 пожарникари и повеќе волонтери.

 

Најчитани вести