понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Голем пожар во Буенос Аирес: девет мртви, седум повредени, двајца исчезнати

Од локалната болница соопштиле дека некои од повредените се наоѓаат во животна опасност, а продолжува потрагата по уште две лица, чија судбина не е позната.

pozarargentina

Поврзани вести

Трагедија во аргентинската престолнина. Девет лица загинаа, седуммина се повредени, а двајца се водат како исчезнати при пожар во зграда со архивска документација.

Според Би-Би-Си загинале  пожарникари и службеници на цивилната заштита кога врз нив се урнал ѕид. Од локалната болница соопштиле дека  некои од повредените се наоѓаат во животна опасност, а продолжува потрагата по уште две лица, чија судбина не е позната.

Зградата, во која избувнал пожарот е депо на компанијата „Ајрон маунтан“, чие седиште се наоѓа е во Бостон. Оваа компанија раководи, ги собира и чува информациите на повеќе од 156.000 фирми и организации во 36 држави. Според владин претставник, меѓу уништените архиви има и документи на аргентинскиот банкарски сектор.

Полицијата работи на откривање на причината за страотниот пожар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести