четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 39

Голем шумски пожар во Чиле, евакуирани 4.500 поради

pozar-cile1

Последни вести

Чиленските власти евакуираа над 4.500 жители на крајбрежните градовите Валпараисо и Виња дел Мар, кон кои се приближува голем шумски пожар, објави МИА.

Чилеанскиот заменик-министер за внатрешни работи Махмуд Алеви изјави дека пожарот се шири со голема брзина и не е исклучено во следниот период бројот на евакуирани лица да достигне до 16.000.

Шумските пожари се вообичаена појава во Чиле во овој период од годината, имајќи предвид дека на јужната земјина хемисфера сега е лето.

Во пожар во реонот на Валпатаисо во 2014 година загина 13 лица и беа уништени над 2.000 куќи.

Најчитани вести