четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Голема експлозија во хемиска фабрика во Германија

fabrika

Поврзани вести

Голема експлозија се случи во хемиска фабрика во Ритерхуде во северна Германија, изјави за АФП портпаролот на пожарникарската служба, но засега нема податоци за жртви.

Експлозијата се слушнала неколку километри подалеку и неколку згради на фабричкиот комплекс се запалиле, изјавил портпаролот.

Еден работник на фабриката исчезнал, додека едно лице е повредено во експлозијата на евакуираните.

„Блиските куќи се тешко оштетни,“ изјави за Билд портпаролот на полицијата Маркус Нојман.

Билд пишува дека и една зграда потполно се срушила, а на луѓето кои стануваат во околината советувано им е да ги затворат вратите и прозорците.

Ритерхуде кој има 15 илјади жители, се наоѓа североисточно од Бремен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести