Спорт

Голема победа за ЖРК Вардар против европскиот првак Ѓер

Голема победа за ЖРК Вардар против европскиот првак Ѓер

Женскиот ракометен шампион Вардар забележа победа над Ѓер со 24:18 во првиот дуел од четвртфиналето од Лигата на шампоните.

Вардарки вечерва во СЦ „Јане Сандански“ бодрени од преку 4.500 гледачи забележаа убедлива победа против унгарскиот и актуелен европски шампион. Овој резултат е голем успех и им дава шанси на „црвено-црните“ за пласман на Фајнл фор турнирот.

Избраничките на Кастратовиќ ги спуштија гостинките на само 10 гола по првото полувреме (14:10), во средината на второто полувреме имаа и плус шест (21:15), но следуваше серија на Унгарките, во меѓувреме и промашен пенал од Андреа Лекиќ за во последните пет минути да се влезе со резултат 22:17. До крајот вардарки успеаја да додадат уште еден гол позитива.

Најефикасни во домашниот состав беа Јованка Радичевиќ со 7 погодоци и Андреа Пенезиќ со 5. На голот одлични беа Ина Суслина со 14 и Амандин Лејно со одбранети два седмерци и еден „зицер“

Кај Ѓер се истакна Ана Сен со пет голови.

Реваншот во Будимпешта ќе се одигра следната сабота.

Извор: Курир.мк