сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Голема регионална акција против нарко-мафијата

Операцијата е насочена против организирана група од Словенија, Црна Гора и БиХ, која врши недозволена меѓународна трговија со кокаин од територијата на Холандија и Данска кон земји од централна и источна Европа.

uapsen

Последни вести

На територијата на БиХ и Словенија денеска започна голема полициска акција, под името „Глобал“, насочена против нарко-мафијата.

Акцијата се спроведува од девет држави – Хрватска, БиХ, Словенија, Црна Гора, Унгарија, Чешка, Данска, Холандија и Шведска.

Операцијата е насочена против организирана група од Словенија, Црна Гора и БиХ, која врши недозволена меѓународна трговија со кокаин од територијата на Холандија и Данска кон земји од централна и источна Европа.

Истовремено, користејќи тајни канали, групата пренесува незаконски марихуана од Црна Гора преку БиХ и Словенија кон земји од Западна Европа, пишува хрватскиот весник „Јутарњи лист“.

Сараевски „Дневни аваз“ објави дека во рамки на акцијата се извршуваат претреси на многу места во Бања Лука и Сараево со цел да бидат уапсени осомничените членови на наркогрупата.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести