недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 1

Голема турнеjа за 40 години „Бијело дугме“

bregovic

Поврзани вести

Со голема турнеја Горан Бреговиќ ќе го одбележи јубилејот, четириесет години постоење на „Бијело дугме“.

Турнејата ќе започне со концерт во Љубљана, а Бреговиќ ќе настапува заедно со Ален Исламовиќ.

Бендот што го основа пред 40 години Горан Бреговиќ го вброи меѓу легендарните музичари на просторот на екс-Ју. За таа цел Бреговиќ тргнува на голема турнеа која почнува во Љубљана на 14 јуни, а најголемите хитови на „Бјело дугме“ ќе ги изведува со поранешиот пејач на бендот, Ален Исламовиќ.

– Отворањето на турнејата и првиот концерт ќе биде одржан таму затоа што во Љубљана се сетив на името „Бијело дугме“. Одлучив да ја славам 40-годишнината на бендот со оваа турнеја на која можеби за секој концерт ќе повикам друг член од „Бијело дугме“, рече Бреговиќ за „Блиц“.

Бреговиќ планира на концертот да отсвири повеќе од 20 песни на „Бијело дугме“ со нов аранжман.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести