четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Голема воена операција на израелската армија во Газа

g1117484077_0

Поврзани вести

Најмалку 50 цели на палестинска територија се погодени откако израелската армија запчнала голема воена офанива против Хамас во појасот Газа.

Портпаролот на израелската армија потполковникот Петер Лернер изјавил дека се нападнати и четири куќи на палестински борци, каде биле скриени ракети. Тој наведе дека поголемиот број од целите биле погодени од воздух.

– Армијата постепно ги интензивира нападите врз Појасот Газа и почна да ги регрутира резервистите за евентуална копнена операција, посочи потполковник Лернер.

Според израелската армија околу 300 ракети биле истрелани врз Израел од Појасот Газа во изминатата  недела, а вчера биле истрелани 80.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести