понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Големо апсење на судии во Скопје

Приведени се 25 лица од Основниот суд Скопје 1- оддел за прекршоци, од кои 13 судии, поради несовесно работење во службата со што го оштетиле буџетот на државата за околу 68 милиони денари.

hapsenje-foto-dejan-bozicf

Последни вести

Големо апсење утрово се спроведува во Скопскиот прекршочен суд.

Приведени се 25 лица од Основниот суд Скопје 1- оддел за прекршоци, од кои 13 судии, поради несовесно работење во службата со што го оштетиле буџетот на државата за околу 68 милиони денари.

Сомнението е дека во текот на 2010 година, до нив биле доставени предмети -барања за поведување на прекршочна постапка, кои биле земени во работа во текот на 2012/13 година. По предметите биле донесени пресуди со определени парични казни, а не биле доставени на извршување, се наведува во соопштението на Јавното обвинителство.

Во Основното јавно обвинителство Скопје продолжува истражната постапка против 25-те осомничени со цел утврдување на сите факти и докази во предметот.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести