вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Големо дерби на самиот старт, Пелистер домаќин на Вардар

PELISTER VARDAR

Поврзани вести

Денеска во просториите на Фудбалската федерација на Македонија беа извлечени двојките за новата клупска сезона во македонската Прва фудбалска лига. Во новата сезона ќе се натпреваруваат десет екипи, а новитет е и четрикружниот систем на натпреварување.

По првите два круга ќе се игра и трет по „бергеров систем“, по што за прв пат ќе бидат формирани плејоф и плаут-лиги кои ќе го решат прашањето за шампионот, како и за екипите што ќе испаднат од елитното друштво.
Новата клупска сезона ќе стартува на 3 август, а во првото коло, убедливо најголемо внимание ќе привлече пресметката помеѓу најголемите фудбалски ривали во Македонија, Пелистер и Вардар.

Бранителот на тронот, тимот на Работнички ќе биде домаќин на секогаш незгодната екипа на Металург, а предноста на домашниот терен но во дуелот против штипска Брегалница, ќе пробаат да ја искористат и фудбалерите на Шкендија.
Повратникот во елитното друштво Силекс во Кратово ќе го пречека Турново, додека Ренова во последниот меч од првото коло ќе биде домаќин на Тетекс.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести