петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

„Голи оток“ на продажба

Goli_otok_zatvor

Поврзани вести

Меѓу 100-те имоти во државна сопственост кои Државната канцеларија за управување со државен имот одлучи да ги продаде или изнајми, се и поранешниот логор на Голи Оток и некогашната политичка школа во Кумровец, објави Јутарњи лист.

Сите заинтересирани може до 15 септември да достават идеја за нивната пренамена.

Некогашниот озогласен логор за Информбировци на Голи Оток, чии запуштени згради и други објекти се на површина од 4.500 кв/метри, со години пропаѓаат.

„Сакаме да обезбедиме услови на Голи Оток да се направи меморијално-туристички комплекс. Таму има делови кои се предвидени за туризам. Но, не е поентата во тоа ние како државно тело да предлагаме како да се стават во функција тие објекти“, изјави Младен Пејновиќ директор на Државната канцеларија.

Тој додава дека на Голи Оток како и секаде каде се нудат државни недвижнини, ќе може да се работи во согласност со просторните планови и оти недвиниот имот ќе се продава или изнајмува.

Парламентарниот Одбор за човекови права на предлог на поранешните логораши „Анте Земљар“, пред пет години покренаа иницијатива да се донесе посебен закон за Спомен подрачје Голи Оток. Министерството за култура соопшти во почетокот на годината дека немаат пари за форимирање и одржување такво спомен обележје, потсетува Јутарњи лист.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести