четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Голужа: Македонскиот тим е подобар од словенечкиот

goluza

Последни вести

Селекторот на Хрватска Славко Голужа ја гледа Македонија како фаворит во мечот против Словенија кој ќе биде на програмата од 16:30 ч. Утре во “Али Бин Хамад Ал Атија“ Арената во Доха.

-За мене Македонија е апсолутен фаворит. Мислам дека едноставно Македонија е подобра репрезентација, рече Голужа.

На прашањето зошто неговиот став е ваков ако се знае дека Словенците се официјално четврта репрезентација на светот, Голужа вели:

-Тоа нема врска. Ситуацијата е таква, гледам дека Словенците имаат некои проблеми, и поради повреди, не се комплетни. Од друга страна, тоа ќе биде еден тежок меч, сигурно ќе има многу нервоза. Влогот е голем.

На Мундијалот во Шпанија пред две години, Словенија беше поразена во дуелот за бронзениот медал од Хрватска со резултат 31:26 (14:13).

Најчитани вести