петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Горбачов ги повикува Путин и Обама да и’ помогнат на Украина

Barack Obama, Vladimir Putin

Поврзани вести

Некогашниот советски лидер Михаил Горбачов го повика рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Барак Обама да организираат преговори во Украина, каде од неделата има судири меѓу антивладините демонстранти и полицијата, пренесе АФП.

Горбачов ги повика двајцата лидери да направат решителен чекор, за да и’ помогнат на Украина да се врати на „патот на мирот“.

Во отворено писмо до Обама и Путин, Горбачов изразува уверување дека двајцата можат да и помогнат на Украина, а завојуваните страни треба да седнат на преговарачка маса.

Горбачов истакна дека настаните не го загрозуваат само регионот, туку и Европа и целиот свет.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести