среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Горбачов: Неможеме да дозволиме да дојде до појава нa нов Берлински ѕид

438461_gorbacov2_f

Последни вести

Поранешниот советски претседател Михаил Горбачов по неговиот вчерашен разговор со германскиот канцелар Ангела Меркел упати силен повик за помирување меѓу Русија и Европската унија , пренесе МИА, повикувајќи се на ДПА.

– Не можеме да дозволиме да дојде до појава на нов Берлински ѕид, рече тој по 40-минутниот разговор со Меркел, посветен на сегашната тензија околу кризата во Украина. Според него, сите треба да вложат напори и да се надминат актуелните проблеми.

Според германскиот владин портпарол, за време на разговорот Меркел од своја страна го истакнала големото значење на германско-руските односи на долгорочен план, и покрај сите разлики меѓу нив.

Горбачов (83), на крајот од минатата недела, во германската престолнина учествуваше во празнувањата по повод 25-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид. Оттаму тој силно го прекори Западот, а и предупреди на опасноста од нова студена војна во контекст на украинскиот конфликт.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести