вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Горбачов во болница

438461_gorbacov2_f

Последни вести

Поранешниот претседател на Советскиот сојуз, Михаил Горбачов (83) е во болница, но изјавил дека е решен да се бори за живот, објавија денеска руските агенции.

Тој изјавил дека неговата состојба се следи со медицински апарати, но не ја прецизираше причината за болеста.

Последниот лидеr на големиот Сојуз на Советски Социјалистички Републики минатата година беше хоспитализиран во јуни, и судејќи според пишувањата во медиумите, Горбачов има проблем со дијабетисот.

Горбачов беше претседател во 1985 година и ќе остане запаметен по реформите познати под името „Гласност и „Прстројка“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести