Спорт

Ѓорческа со нов рекорден пласман на ВТА листата

Ѓорческа со нов рекорден пласман на ВТА листата
Ѓорческа се закити со двојна круна на фјучрсот во Анталија

На најновото рангирање, Ѓорческа напредуваше 15 позиции, па сега е на 345-то место на ВТА. Овој скок најмногу се должи на одличниот настап во Хехинген, кој беше со награден фонд од 25.000 долари. Таа таму стигна до четвртфиналето и доживеа елиминација од првата носителка, Ромина Опранди од Швајцарија.

Втората македонска тенисерка на ВТА ранг листата, Магдалена Стоилковска се искачи едно место на новото рангирање, но сега е 1.231, далеку од најдобриот пласман – 1.203 место.