петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Ѓорческа со нов рекорден пласман на ВТА листата

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа направи нов скок на ВТА листата со што го забележа најдобриот пласман во својата кариера.

Ѓорческа се закити со двојна круна на фјучрсот во Анталија

Ѓорческа се закити со двојна круна на фјучрсот во Анталија

Поврзани вести

На најновото рангирање, Ѓорческа напредуваше 15 позиции, па сега е на 345-то место на ВТА. Овој скок најмногу се должи на одличниот настап во Хехинген, кој беше со награден фонд од 25.000 долари. Таа таму стигна до четвртфиналето и доживеа елиминација од првата носителка, Ромина Опранди од Швајцарија.

Втората македонска тенисерка на ВТА ранг листата, Магдалена Стоилковска се искачи едно место на новото рангирање, но сега е 1.231, далеку од најдобриот пласман – 1.203 место.

Најчитани вести