четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Гостопримлива грчка таверна: Зборуваме македонски!

Сопственик на таверна во Грција истакнал дека изборува руски, бугарски, српскохрватски и македонски.

grk-makedonski

Последни вести

Минатата година чести беа примерите кога македонски граѓани се враќаат дома со скршена регистрација или избоена страна на автомобил.
Нашите јужни соседи често провоцираат македонски туристи. Овој Грк е пример за гостопримлив домаќин.
Сопственик на таверна во Грција истакнал дека изборува руски, бугарски, српскохрватски и македонски.

Оваа табла нема да му се допадне на Самарас, кој неодамна го негираше постоењето на македонскиот јазик.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести