петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Говор на омраза на новинар: Ако го убијам Груевски дали медиумите ќе известат дека Македонец убил лудак

tricko

Последни вести

„Ако го убијам Груевски дали медиумите ќе известат дека Македонец убил лудак“… „Ќорава нација, и државата може да биде успешна ако остане без Македонци, не само ракометот“…. „Сакам да убијам некого па ме интересира кои националности гарантираат најголем крш по мртва глава!“…

Ова е само еден од многуте твитови на македонскиот новинар Бранко Тричковски, во кои тој се служи со говор на омраза.

Тој во своите твитови и статуси на Фејсбук постојано употребува говор на омраза, навреди и омаловажување на нацијата и на поединци.

tricko1

tricko2

tricko3

tricko4

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести