Балкан

Град со големина на јајце во Софија, повредени 40 лица

Град со големина на јајце во Софија, повредени 40 лица

Најмалку 40 лица се повредени во синоќешниот налет на град на Софија, пренесоа медиумите во регионот.

Луѓето имаат повреди на главата, лицето и меките ткива и на поголемиот дел од нив им е пружена медицинска помош и се испратени дома, пишуваат новинските портали од соседството.

Сепак, неколку лица се задржани на лечење, од кои најтешко повреден е еден дваесетгодишен човек, кој од прскање на стакло се здобил со тешки повреди заради кои морале да го оперираат. Освен повредите на луѓе и животни, синоќешниот десетоминутен налет на град со големина на јајце, предизвикал и значајна материјална штета во главниот град на Бугарија.