среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Градежната оператива со скок од 119,3 отсто: Најмногу се градело во Франција, Холандија, Србија и Германија

Висок скок на градежната оператива на Македонија во странство

gradezni rabotnici str

Поврзани вести

Градежната оператива од Македонија во странство лани извршила градежни работи во вкупна вредност од една милијарда 997 милиони и 546 илјади денари, што е за 119,3 отсто повеќе во споредба со истиот период, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Вкупната вредност на договорените градежни работи во странство, во период од јануари до декември лани, изнесува пет милијарди 207 милиони и 960 илјади денари, што е за 0,7 отсто помалку во однос на истиот период од претходната година.

Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Франција, Холандија, Србија и Германија, додека на другите пазари е регистриран намален обем. Како нови пазари се јавуваат Индија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Словенија и Либија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести