четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Градежни работници од Црна Гора, гладуваат во Русија

Во решението на проблемот на 20 црногорски работници се вклучила и Амбасадата на Црна Гора во Москва.

rabotnici

Поврзани вести

Градежни работници од Црна Гора кои работат во Русија тврдат дека се измамени, бидејќи не се исплатени за работата и сместени се во субстандардни услови без храна и здравствена заштита, пишува денеска Вијести.

Весникот пишува дека две групи работиници од Црна Гора заминале во Русија, а едната група која се наоѓа во градот Уфи во Башкортостан, во Руската федерација тврдат дека не се платени за работата која ја завршиле и дека немаат никакви услови за престој.

Во решението на проблемот на 20 црногорски работници се вклучила и Амбасадата на Црна Гора во Москва.

„Амбасадорот на Црна Гора Зоран Јоцовиќ во повеќе наврати разговараше со ополномоштениот претставник на црногорските државјани и информираше дека амбасадата во согласност со надлежностите и соработката со руските надлежни органи, презема неопходни активности за да се реши ситуацијата во која се нашле, “изјавиле од Министерството за надворешни работи на Црна Гора.

Работниците се надеваат дека амбасадата ќе им помогне и набрзо ќе се вратат дома.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести