понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Градежниот факултет доби Лабораторија за испитување на енергетска ефикасност вредна 300.000 евра

Оваа лабораторија е прва од ваков вид во земјава

Slika 1

Поврзани вести

Лабораторија за испитување на енергетска ефикасност на објекти вредна 300.000 евра денеска беше промовирана од премиерот Никола Груевски и министерот за образование и наука, Спиро Ристовски.

Оваа лабораторија, која освен за настава, ќе служи и за комерцијални цели за проверка на топла и звучна проводност од страна на фирми и производители, што ќе му донесат дополнителни приходи на Градежниот факултет.

Slika 2

Премиерот истакна дека ваква лабораторија е прва во Македонија, а во регионот има само во Бугарија, но во постара верзија и со послаби перформаси.

Slika 3

Целта на оваа лабораторија е проверка на квалитетот на градежни материјал. Се’ уште не е утврден ценовникот за услугите кои што ќе се користат за комецијални цели.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести