среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Градинката „8 Март” доби донација од Универзитетот за туризам и менаџмент

mart

Последни вести

Со двокатен автобус, денес пристигна донацијата од Универзитетот за туризам и менаџмент Скопје за градинката „8 Март” објект „Расадник”.

IMG 1899

Играчки и детска литература е дел од донацијата, а дечиеата во знак на благодарност одржаа приредба пред проректорот за настава од Универзитетот и претставници од општината.

– Љубовта, грижата, вниманието, почитта и посветеноста се неколкуте главни нешта кои сме должни да ги подаруваме на нашите деца. Сето она што го твориме и создаваме, ние возрасните, треба да биде наменето за нив, за да тие го добијат она што можеби ние сме го немале, тие го достигнат она што порано го немало, тие да не’ почуствуваат нас дека сме тука близу и непосредно за нив, тие да почуствуваат  дека се значајни, важни и најважни- за кои она што се создава се наменува за нивната иднина“, истакна директорот на градинката Снежана Кливановска, заблагодарувајќи се уште еднаш на иницијативата на Универзитетот за туризам и менаџмент, кој применувајќи го Комеровиот  модел за соработка со родители, ја реализираше оваа донација. Таа упати благодарност и до општина Кисела Вода.

 

– Неодминлива е помошта, вниманието и поддршката која секојдневно  ја добиваме од општината како наш основач, па во таа насока и јавно би се заблагодарила за целокупната досегашна соработка, внимание и поддршка пред се доверба која ја имаме од градоначалникот на нашата општина Билјана Беличанец – Алексиќ, истакна Кливановска.

IMG 1932

-Се одлучивме во рамките на нашата целокупна програма за општествена одговорност, за која, во изминатиот период, сме и добитници и на награди на ниво на држава, да се вклучиме преку оваа хумана и првично организирана дејност, со која на децата, кои се наше најголемо богатство им го донираме она на кое што најмногу го користат и му се радуваат-играчките. Веруваме дека со овој чекор, допринесуваме во нивниот развој и натамошен напредок, истакна проректорот за науки и развој при Универзитетот за туризам и менаџмент-Скопје Сашо Кожухаров.

IMG 1962

Во знак на благодарност за поддршката на овој социјално-образовен објект, општина Кисела која и самата, секогаш, како приоритетни ги издвојува потребите на најмладите нејзини жители, на проректорот Кожухаров му врачи благодарница.

IMG 1980

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести