недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Градинката „Срничка“ доби соларен систем

srnicka1

Поврзани вести

Во градинката „Срничка“, објект „Црвенкапа“, неодамна се инсталираше 150-литарски соларен систем во рамки на проектот „Градина на добрина и љубезност – услов за одржлива енергетска заштеда“.

Соларниот систем ќе го апсорбира директното и дифузното сончево зрачење, како во сончевите, така и во облачните денови. Со помош на сончевиот систем ќе се користат обновливите извори на енергија, ќе се намали потрошувачката на електрична енергија, а најважно од сѐ е што ќе се зачува природата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести