петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Градоначалник на Лондон Борис Џонсон е новиот шеф на британската дипломатија

Меј го назначи Дејвид Дејвис за државен министер за Брегзит, кој ќе биде одговорен за преговорите со ЕУ по одлуката на Велика Британија да ја напушти Унијата.

Vote Leave campaign leader, Boris Johnson, delivers a speech in London

Последни вести

Британската премиерка Тереза Меј вечерва го именуваше поранешниот министер за надворешни работи Филип Хамонд за нов министер за финансии.

Именувањето на Хамонд е прв чекор во формирањето на нова влада, кој го презеде Меј само неколку часа по нејзиното именување на премиерската функција.

Досегашниот министер за финансии Џорџ Озборн, кој ја извршуваше оваа функција од 2010 година и беше близок соработник на поранешниот премиер Дејвид Камерон, поднесе оставка.

За нов шеф на британската дипломатија е назначен досегашниот градоначалник на Лондон, Борис Џонсон, потврди кабинетот на новата британска премиерка.

Нов министер за внатрешни работи ќе биде Амбер Рид, а министер за одбрана и понатаму останува Мајкл Фалон.

Меј го назначи Дејвид Дејвис за државен министер за Брегзит, кој ќе биде одговорен за преговорите со ЕУ по одлуката на Велика Британија да ја напушти Унијата.

Најчитани вести