недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Градоначалничката Беличанец-Алексиќ на литургија во чест на Св. Петка

Sv. petka

Последни вести

Со молитва и запалена свеќа, градоначалникот на општина Кисела Вода Билјана Беличанец-Алексиќ, денеска во црквата Св. Петка во населбата Црниче, се приклучи во одбележувањето на големиот христијански празник, посветен на оваа светица.

На литургијата со која чиноначалствуваше митрополитот Повардарски  Агатангел, присуствуваа голем број на православни верници. Почитувајќи ја долгогодишната традиција на чествување на заштитничката  од разни несреќи, но и од многу болести, Света Петка, тие запалија свеќи за здравје токму во храмот кој е изграден во нејзина чест.

Градоначалникот Беличанец-Алексиќ , користејќи ја оваа пригода, на сите православни граѓани им го честита светиот ден, посакувајќи им благосостојба и добро здравје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести