четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Градоначалничката на Смедерево осудена на 15 месеци затвор

Образложувајќи ја пресудата, судијата Драгослав Мариновиќ истакнал дека обвинителството докажало кривично дело во однос на четворица пациенти, додека кај тројца обвинети делото не било докажано.

jasna avramovic

Поврзани вести

Врховниот суд во Смедерево ја прогласи за виновна градоначалничката, Јасна Аврамовиќ за извршување кривично дело примање мито и ја осуди на 15 месеци зтавор.

Судот утврдил дека Аврамовиќ овозможувала стекнување на нелегални пензии за што примала пари.

Образложувајќи ја пресудата, судијата Драгослав Мариновиќ истакнал дека обвинителството докажало кривично дело во однос на четворица пациенти, додека кај тројца обвинети делото не било докажано.

Тој додаде дека Аврамовиќ е осудена според поблаг кривичен закон, оној кој бил на сила при извршување на делото. Според важечкиот закон,таа казна би била две години затвор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести