понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Градоначалник на Сочи: Ние сме град без хомосексуалци

Опозицискиот лидер, Борис Немтсов, додал дека во Сочи има неколку геј барови, и покрај тврдењата на градоначалникот.

gradonacalnik na soci

Поврзани вести

Градоначалникот на Сочи, домаќин на Зимските олимписки игри, рекол дека во неговиот град нема хомосексуалци.

Анатолиј Пакхамов, градоначалник на Сочи, рекол дека хомосексуалците се добредојдени на Олимписките игри само ако ги почитуваат руските закони и не ги наметнуваат своите навики на другите.

Во Русија минатата година беше усвоен закон за забрана на промоција на „нетрадиционална сексуалност“ на оние кои се помлади од 18 години, а токму тој закон се смета како удар на правата на хомосекуалците.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести