понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Градоначалникот Бутарис на чело на геј парадата во Солун

butaris

Поврзани вести

Солунскиот грдоначалник Јанис Бутарис на чело на третта по ред Геј падара која се одржа во Солун.

Повеќе од шест илјади лица учествуваа на Парадата на гордоста.

Меѓу другите на парадата се појавија и конзулите на САД, Велика Британија, Германија, Канада, Чешка, Финска, и Португалија.

Парадата се одржа под засилена полициска контрола, а грчката црква го осуди настанот нарекувајќи го „промоција на перверзијата“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести