петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Градоначалникот на Ерусалим заробил Палестинец кој ранил Евреин

erusalim

Последни вести

Градоначалникот на Ерусалим Нир Баркат успеал да зароби Палестинец, кој малку пред тоа нападнал со нож ортодоксен Евреин, нанесувајќи му сериозни повреди по телото.

Инцидентит се случил вчера во центарот на Ерусалим, додека градоначаникот со своето обезбедување во службениот автомобил се движел низ градот.

Кога Баркат го видел нападот и го здогледал Палестинецот, кој се обидел да избега, побарал од возачот да го запре автомобилот, а потоа се стрчал кон напаѓачот, па кога го стигнал, го соборил на земјата.

Неговото обезбедување бил покрај него со оружјето вперено во напаѓачот, но тој не интервенирал во „самостојната операција“ на градоначалникот.

Напаѓачот е млад, 18-годишен Палестинец кој веднаш е уапсен. Полицијата тврди дека момчето илегално влегло на територијата на Израел, непосредно пред да го изврши нападот.

Жртвата е 27-годишен Еверин, припадник на една ултра-ортодоксна хебрејска секта. Нападнатиот е повреден и пренесен на лекување во болница, но не е се соопштува каква е неговата здравствена состојба.

Засега не е познат мотивот за нападот со нож врз младиот Евреин,но се верува дека тој е дел од серијата вакви инциденти,што се случуваат на израелска територија,во последните неколку месеци.

Минатиот месец, еден млад Палестинец нападна со нож патници во автобус, ранувајќи 12 лица, пред да биде застрелан од еден затворски чувар кој случано се затекнал на местото на инцидентот.

 

Најчитани вести