вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Градоначалникот на Лондон бара замрзнување на помошта за имигрантите

london-gradonacalnik

Последни вести

Борис Џонсон инсистираше да им се забрани на имигрантите да добиваат социјална помош и бенефиции во Велика Британија за период од две години, пишува весникот „Дејли Стар“.

Во акутната критика кон британската влада градоначалникот на Лондон изјавил дека е крајно време ситуацијата да се „земе во раце“.

Британскиот премиер Дејвид Камерон претходно најави нови закони што ја продолжуваат оваа забрана до три месеци. Премиерот се надева дека овој потег ќе ги одврати орди од Романците и Бугарите од населување Островот.

Градоначалник сепак, рече дека треба да се стори повеќе за да запре Велика Британија да биде „магнет“ за имигранти.

Во етерот на радиото „Би-Би-Си“ тој истакнал: „Ако сакаат да дојдат тука и да работат, нека дојдат, но треба да има рок пред кој нема да можат да добијат помош. Паметно е тој рок да биде продолжен на две години“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести