сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Градоначалникот на Обреновац: Немаше предупредување, не можевме да се браниме

cuckovic

Поврзани вести

Претседателот на општина Обреновац, Мирослав Чучковиќ изјавил дека е сторено се за одбрана на градот од поплава, со оглед на тоа што не биле предупредени што се подготвува.

„Направивме се’ што можевме, а обвинувањата дека не сум го предупредил на време Обреновац, се неосновани“, рекол Чучковиќ за Б92.

Тој изјавил дека во Обреновац имало таков налет на вода што не било можно да се брани.

„Без предупредувањае од стручните служби, а тоа се РХМЗ, Србијавода, Београд вода и Војводина вода и во соработка со Штабот за вонредни ситуации, јас тоа не можев да го направам. Исто така, предупредувања дека нешто вакво ќе се случи немаше“, вели Чучковиќ.

Тој додал дека во четвртокот вечер сите биле ангажирани на зајакнуваање на насипите и дека меѓу првите кои спасувале луѓе биле токму луѓе од Београд вода кои не знаеле за бранот што доаѓа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести