понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Градоначалникот Трајановски оствари средба со делегација од Ниш

Покрај оваа соработка, беа разгледани и можностите за соработка на полето на културата којашто претставува важен мост меѓу Скопје и Ниш.

trajanovski

Поврзани вести

Денеска, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, оствари средба со официјална делегација од Ниш, Република Србија. Делегацијата беше предводена од Александар Цветковиќ, началник на нишкиот управен округ. На средбата беа присутни и Небојша Васиќ, директор на Народната библиотека „Стеван Сремац“ во Ниш, Горан Максимовиќ, декан на Филозофскиот факултет во Ниш, како и Бранко Цветковски, директор на Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ од Скопје.

Градоначалникот Трајановски, ја поздрави делегацијата и им посака добредојде во Скопје. На средбата беше разговарано за продолжување на соработката во рамките на еврорегионот Скопје-Ниш-Софија „Евробалкан“ кој има за цел да ја интензивира прекуграничната соработка како средство за регионален економски развој и интеграција во рамките на регионот. Покрај оваа соработка, беа разгледани и можностите за соработка на полето на културата којашто претставува важен мост меѓу Скопје и Ниш.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести