среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Градот Добој поплавен на истиот ден како и во 1968

pictures-2014_may-doboj_744338891

Поврзани вести

Кога судбината сака да се поигра, таа не бира, а овој пат се поигра со Добој, градот кој е речиси целосно уништен во катастрофалните поплави кои ја зафатија БиХ.

Дамнешната 1968-ма на 15-ти мај, Добој го снашла истата несреќа. Градот бил потполно поплавен, а според се уште непотврдени информации во овој град животот го загубиле десет лица.

Во четврток, 15-ти мај забележан е висок водостој на реката Босна со ниво од 498 сантиметри, а поголем водостој од овој е забележан во 1968-та година кој изнесувал 527 сантиметри, стои во сооштението на Заводот.

Се потврдува дека Добој таа година исто така бил поплавен, а само тогаш водостојот на реките бил поголем отколку сега.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести